Rozwiązywanie problemów społecznych przez gminę – wstęp pracy licencjackiej

5/5 - (4 votes)

Wstęp [pracy licencjackiej]

We współczesnym świecie mamy do czynienia z występowaniem różnego rodzaju kryzysów. Przyczyniają się one do wzrostu bezrobocia i pogorszenia bytu ludności oraz zwiększenia sfery ubóstwa. Istniejące zagrożenia powinny być dostrzegane i uwzględniane w polityce gospodarczej i społecznej państwa. Polityka państwa powinna przeciwdziałać przede wszystkim kryzysom gospodarczym, ograniczać ich negatywne skutki i rozwiązywać kwestie społeczne, zwłaszcza te dotyczące bezrobocia i ubożenia społeczeństwa oraz rozwoju szarej strefy. Szczególną rolę w kwestii rozwiązywanie problemów społecznych odgrywa samorząd lokalny.

Ciągle niewystarczające środki finansowe przeznaczane na pomoc społeczną zmuszają do poszukiwania jak najefektywniejszych metod działania na rzecz rodzin i osób, które wymagają różnorakiego wsparcia. Rolą pomocy społecznej jest udzielanie takiego wsparcia osobom i rodzinom, które umożliwi im samodzielną egzystencję, da szansę zaspokojenia potrzeb pierwszego rzędu, zapewni skuteczną realizację ról społecznych i stworzy możliwości rozwoju ekonomicznego, edukacyjnego etc. Pomoc społeczna istnieje wszędzie tam, gdzie pojawiają się potrzeby socjalne. Buduje poczucie bezpieczeństwa socjalnego obywateli oraz zabezpiecza podstawowe potrzeby egzystencjonalne.

Pomóc skutecznie – oznacza także pozbawić uprawnień do pomocy społecznej poprzez usunięcie albo ograniczenie dysfunkcji, wyprowadzić z grupy ryzyka w każdym przypadku, kiedy istnieje tylko taka możliwość. Skuteczność takich działań jest uwarunkowana kompleksowym podejściem do problemów i wprowadzeniem systemowych rozwiązań. W nowym układzie administracyjnym poszczególne jednostki terytorialne ustalają cele oraz realizują politykę społeczną zgodnie z występującymi lokalnymi potrzebami.

Działania w obszarze pomocy społecznej powinny być realizowane w ramach zintegrowanego systemu, w którym równorzędnym partnerem administracji powinny być pozostałe organizacje i instytucje należące do różnych sektorów życia publicznego, a więc organizacje pozarządowe, kościoły, związki wyznaniowe, podmioty gospodarcze. Niezbędnymi warunkami efektywnej realizacji pomocy społecznej są rzetelna diagnoza rzeczywistych potrzeb społeczności lokalnej oraz długofalowy plan działań. Odpowiedzią na te postulaty jest Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych.

Działalność samorządu w Gminie Osiek jest przykładem powierzenia społeczności lokalnej pewnego zakresu odpowiedzialności za realizację zadań określonych ustawowo, których celem jest poprawa warunków życia mieszkańców tej gminy. Celem niniejszej pracy jest przedstawienie jak realizowane są zadania w obszarze rozwiązywania problemów społecznych, które zostały przypisane kompetencji gminy. Charakterystykę działań związanych z przezwyciężaniem i zapobieganiem problemów społecznych przedstawiłam na przykładzie Gminy Osiek.

W pracy przyjęłam następujące założenia badawcze: szczególna rola w rozwiązywaniu problemów społecznych przypada gminie, która znajdując się najbliżej obywateli lepiej rozpoznaje występujące potrzeby, w związku z czym, możliwy jest dobór najbardziej skutecznych, specyficznych dla środowiska form udzielania pomocy.

Przy pisaniu pracy stosowałam metodę opisową. Materiały źródłowe powiązałam z literaturą fachową na temat funkcjonowania samorządu oraz aktów prawnych (ustawa o samorządzie gminnym, ustawa o pomocy społecznej). Korzystałam także z materiałów i dokumentów udostępnionych przez Urząd Gminy. Dodatkowym źródłem informacji były artykuły z prasy lokalnej. W swojej pracy starałam się obiektywnie przedstawić działalność lokalnego samorządu.

Praca składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym rozdziale omówiono problematykę związaną z istotą i znaczeniem problemów społecznych oraz przedstawiono typologię tych problemów na podstawie dostępnej literatury. Rozdział drugi poświęcony jest samorządowi gminnemu. Zawiera on charakterystykę wybranych aspektów związanych z samorządem terytorialnym, zadaniami gminy, kwestią rozwiązywania problemów społecznych przez samorząd gminny oraz metodami i narzędziami służącymi zwalczaniu tych problemów. Rozdział trzeci koncentruje się na przedstawieniu sytuacji społeczno – gospodarczej Gminy Osiek oraz charakterystyce szczególnych problemów społecznych występujących w gminie. Celem rozdziału czwartego jest analiza monitoringu realizowanej w Gminie Osiek Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych.

W największym w Polsce serwisie z pracami dyplomowymi pracedyplomowe.eu znajdziecie wiele prac dotyczących samorządu terytorialnego – prace dyplomowe z samorządu terytorialnego. Polecamy! Wszystkie prace są z przypisami i bibliografią.