Analiza realizacji strategii Powiatu Radomszczańskiego

5/5 - (2 votes)

praca dyplomowa z zakresu samorządu terytorialnego

Poprawa jakości życia w powiecie

 

 ZADANIE STRATEGICZNE

 

 STAN ISTNIEJĄCY

 

 UWAGI

Zakończenie budowy specjalistycznego szpitala w Radomsku Inwestycja jest w trakcie realizacji. Realizacja budowy szpitala limitowana jest przez dopływ finansów. Na ten rok planuje się zakończenie budowy.
Usprawnienie działania sektora usług medycznych Trwają prace organizacyjne. Nastąpiła restrukturyzacja szpitala w Radomsku. Przekazano gminom część ośrodków.
Utworzenie Stacjonarnego Zakładu Leczenia Uzależnień W trakcie realizacji.  
Utworzenie warsztatów terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych. Utworzono Stowarzyszenie Młoda Europa  
Wspieranie różnorodnych form życia kulturalnego oraz lokalnej twórczości artystycznej Na terenie powiatu powstały 3 ośrodki wspierania życia kulturalnego i twórczości ludowej m.in.w Krzętowie, Wielgomłynach i Żytnie Krzętów- Muzeum Regionalne

Wielgomłyny-Ośrodek w Krzętowie

Żytno-Teatr „Animagia”

Przeciwdziałanie patologii wśród młodzieży Powstał program przeciwdziałaniu patologii wśród młodzieży. Działalność ta jest realizowana na szczeblu gminnym.
Poprawa bezpieczeństwa w powiecie. Istnieje program poprawy bezpieczeństwa w Powiecie Radomszczańskim koordynowany przez Starostwo Powiatowe.  
Poprawa wewnętrznej dostępności komunikacyjnej powiatu Zadanie realizowane na szczeblu centralnym, wojewódzkim, powiatowym i lokalnym. Na szczeblu centralnym-naprawa drogi 91

Na szczeblu wojewódzkim-modernizacja drogi 42

Na szczeblu powiatowym-modernizacja dróg: Kobiele Wlk.-Kodrąb, Radomsko-Wielgomłyny, Radomsko-Lgota Wlk. Na szczeblu gminnym modernizacji uległo ponad 30 km dróg.

Budowa obwodnicy dla Radomska W trakcie realizacji  
Budowa mostu w Krzętowie wraz z budową drogi Radomsko- Krzętów Sukcesywnie będą realizowane z Funduszy Unijnych. Budowa mostu w Krzętowie została przesunięta na inny termin (2010-2013) ze względu na podjęcie decyzji budowy mostu w Maluszynie.
Budowa drogi Kletnia – Żytno Projekt zgłoszono do Funduszu Unijnego w ramach programu SAPARD.  
Budowa zbiorników retencyjnych na rzekach Żadna z gmin nie podjęła działań w tym kierunku. Chęć taką zgłosiła tylko gmina Kodrąb na rzece Widawce (lata 2007-2013)
Modernizacja linii przesyłowych energii elektrycznej Trwa sukcesywna modernizacja linii przesyłowych.  
Stworzenie powiatowego systemu gospodarki odpadami stałymi Stworzenie Powiatowego Systemu Gospodarki Odpadami. Projekt systemu został opracowany przez Politechnikę Łódzką, jednak do tej pory nie został wdrożony z uwagi na zbyt wysokie koszty realizacji.
Propagowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków Sukcesywnie propaguje się na terenach o nie zwartej zabudowie tworzenie przydomowych oczyszczalni ścieków. Co roku na terenie powiatu powstaje około 15 takich oczyszczalni.
Zwiększenie lesistości powiatu Sukcesywnie zalesia się tereny przeznaczone na ten cel. Szacuje się, że co roku ulega zalesieniu od 10 do 15 ha powierzchni.
Poprawa świadomości ekologicznej mieszkańców Wprowadzenie programów proekologicznych szczególnie na poziomie szkół średnich.  
Likwidacja dzikich wysypisk Zadania realizowane na szczeblu gminnym. Szacuje się, że do tej pory zostało zlikwidowanych 50% dzikich wysypisk.
Stworzenie powiatowego programu wymiany dachów eternitowych oraz budowa dla nich składowiska Program powstał, jednak nie został wdrożony na zbyt wysokie koszty realizacji.  
Ochrona krajobrazu przyrodniczego W ramach Planu Rozwoju Lokalnego każda gmina opracowała Program Ochrony Środowiska. Ocenia się, że jest bardzo niska świadomość ekologiczna wśród mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego.
Stworzenie filii uczelni wyższej kształcącej w systemie dziennym i zaocznym Zadanie nie zrealizowane.  
Stworzenie powiatowego funduszu stypendialnego Utworzono Fundusz Stypendialny zasilany z Funduszy Unijnych.  
Przystosowanie kierunków kształcenia w szkołach średnich do potrzeb rynku pracy Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne zrestrukturyzowały się w kierunku kształcenia dla potrzeb rynku pracy.  
Poprawa jakości nauczania Analiza prowadzona na podstawie wyników egzaminów oraz matur wykazuje, że nie nastąpiła znacząca poprawa nauczania w szkołach Powiatu Radomszczańskiego.  
Wspieranie inicjatyw samopomocowych mieszkańców powiatu Brak Działania zostały zaniechane.
Wspieranie aktywności i przedsiębiorczości młodzieży Działalność prowadzona przez Powiatowy Urząd Pracy.  
Zwiększenie otwartości i adaptacji społeczeństwa powiatu do zmieniających się uwarunkowań społeczno-gospodarczych W tym zakresie nie udało się poczynić znaczących efektów. Odczuwa się brak przystosowania do zmieniających się warunków.

Dynamizacja rozwoju gospodarczego

 

 ZADANIA STRATEGICZNE

 

 STAN ISTNIEJĄCY

 

 UWAGI

Organizacja systemu szkoleń podnoszących umiejętności i kwalifikacje rolników lub przygotowujących do zmiany zawodu Program ten został zrealizowany w gminie Kodrąb w miejscowości Dmenin, gdzie utworzono szkołę, w której rolnicy uzupełniają swoje kwalifikacje i zdobywają maturę.
Wspieranie rozwoju przemysłu rolno-spożywczego W Powiecie Radomszczańskim jest to głównie przemysł mięsny i zbożowy. Rozwój tego przemysłu opiera się głównie na Funduszu Unijnym.
Wspieranie i promocja hodowli bydła Działalność taką prowadzi Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska.  
Wspieranie rozwoju agroturystyki Powstanie gospodarstw agroturystycznych w ramach programu finansowanego ze środków unijnych. Działalność ta jest prowadzona poprzez promowanie gospodarstw agroturystycznych Powiatu Radomszczańskiego na Targach Poznańskich.
Tworzenie bieguna żywności tradycyjnie wytworzonej oraz zdrowej żywności, organizacja systemu jej dystrybucji. Brak. Podjęte próby wykazały małe zainteresowanie w związku z tym zostały zaniechane.
Inicjowanie i wspieranie tworzenia grup producenckich. Z uwagi na zmienność przepisów działania te zostały wstrzymana. Będą kontynuowane.  
Promocja restrukturyzacji gospodarstw rolnych Program zaniechano ze względu na małe zainteresowanie rolników.  
Opracowanie strategii rozwoju i promocji turystyki w powiecie Strategia została opracowana w ramach Lokalnego Rozwoju Powiatu Radomszczańskiego.  
Stworzenie wizualnego oznakowania terenów turystycznych szczególnie atrakcyjnych Działania nie zostały podjęte.  
Program zagospodarowania rzek Realizowane są w ramach Programu Pilica i Warta. Aktualnie są to bardziej działania programowe niż inwestycyjne.
Opracowanie pakietu materiałów promocyjnych Sukcesywnie są opracowywane materiały promocyjne.  
Opracowanie powiatowego banku danych o ciekawych miejscach i obiektach turystycznych Bank taki funkcjonuje w Starostwie Powiatowym.  
Stworzenie kalendarza stałych imprez kulturalno-sportowych wzmacniających atrakcyjność turystyczno-rekreacyjną powiatu W tej sprawie nie podjęto znaczących działań. W powiecie szereg imprez turystyczno-rekreacyjnych nabiera formy imprez powtarzalnych.
Szkolenia i promocja agroturystyki wśród rolników Prowadzony jest przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego.  
Organizacja Radomszczańskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego Punkt ten realizowany jest przez dwie fundacje. W Przedborzu-Stowarzyszenie Agroturystyczne Kraina Kugla oraz w Krzętowie-Stowarzyszenie Agroturystyczne w Dolinie Warty i Pilicy.
Promocja powiatu i możliwości inwestycyjnych Trwają prace w tym zakresie, ale oceniane są jako mało skuteczne.  
Stworzenie Powiatowego Funduszu Pożyczkowego lub gwarancyjnego dla małych i średnich podmiotów gospodarczych Nie zrealizowano. Analiza tego przedsięwzięcia wykazała, że na poziomie Powiatu Radomszczańskiego z punktu widzenia finansowego jest ono nieuzasadnione ekonomicznie.
Organizacja Powiatowego Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości Powołano Regionalną Izbę Handlowo Przemysłową. Izba ta została powołana do reprezentowania interesów należących do niej podmiotów gospodarczych.
Stworzenie systemu doskonalenia zawodowego oraz systemu aktywizacji bezrobotnych System prowadzony przez Powiatowy Urząd Pracy.  
Promocja przedsiębiorczości i aktywności gospodarczej i społecznej mieszkańców powiatu Nie zrealizowano.  
Wspieranie rozwoju subregionalnych funkcji miasta Radomska 1.Poprawa układu komunikacyjnego 2.Budowa szpitala 3.Wzmacnianie i przystosowanie średnich szkół na terenie Radomska 4.Budowa obiektów kulturalno-sportowych t.j. nowe korty,basen,lodowisko dla mieszkańców subregionu.
Inicjowanie ponadlokalnych samorządowych form współpracy W związku z powołaniem podregionu Wschód inny nie ma racji bytu  
Wspieranie integracji środowiska biznesu W ramach organizacji Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców.
Animacja międzynarodowych kontaktów gospodarczych i społecznych Zmalały w stosunku do lat poprzednich. Przyczyną takiej sytuacji jest małe zainteresowanie środowiska biznesowego

Źródło: Opracowanie własne.

W świetle przeprowadzonej analizy realizacji Strategii Rozwoju Powiatu Radomszczańskiego można stwierdzić, iż tendencje zmian w sferze społeczno-gospodarczej powiatu są zgodne z przyjętymi w Strategii założeniami kierunkowymi. Jednak brak wskaźników monitorowania i krótki okres realizacji, nie pozwala jednoznacznie ocenić stopnia osiągnięcia niektórych celów Strategii. Można zaobserwować pewną poprawę w zakresie wyposażenia powiatu w urządzenia infrastruktury technicznej, głównie transportowej, ochrony środowiska i edukacji. Jednak realizowane inwestycje mają charakter doraźny. Równoważenie poziomu wyposażenia w infrastrukturę jest procesem kapitałochłonnym i czasochłonnym, dlatego efekty podejmowanych działań będą widoczne w dłuższym horyzoncie czasowym. Pozytywne efekty można odnotować w dziedzinie ochrony środowiska. Wyrażają się one głównie w poprawie ochrony środowiska naturalnego oraz świadomości proekologicznej wśród mieszkańców powiatu.

Analizując realizację Strategii Powiatu Radomszczańskiego można stwierdzić, iż większość zadań strategicznych została zrealizowana. Z ogólnej liczby 53 zadań strategicznych nie podjęto działań w 9 celach, na realizację których władze powiatu miały dotychczas ograniczony wpływ. Działania w 5 celach zostały podjęte przez władze i są w trakcie realizacji np. budowa szpitala), jednak kilka z nich została wstrzymana. Przyczyną takiej sytuacji są ograniczone środki finansowania, zmienność przepisów, czy też brak zainteresowania danym przedsięwzięciem. Działania w pozostałych celach nie były realizowane systemowo i kompleksowo. Było to wynikiem niedoprecyzowania celów na etapie formułowania Strategii oraz braku nadzoru jednostek organizacyjnych Powiatu przy realizacji poszczególnych celów Strategii.