Aby określić sytuację młodzieży w gminie, konieczne jest przeprowadzenie badań i analiz na temat tej grupy wiekowej. Mogą to być badania ankietowe, wywiady z młodzieżą, a także analiza danych statystycznych dotyczących m.in. edukacji, zatrudnienia, mieszkalnictwa czy aktywności społecznej. Warto także uwzględnić opinie i sugestie młodzieży, by uzyskać pełny obraz ich sytuacji.
Następnie, w oparciu o uzyskane wyniki, można wyciągnąć wnioski i zidentyfikować problemy, z którymi młodzież jest obecnie związana. Może to być np. brak odpowiednich miejsc pracy, niski poziom edukacji, trudności z dostępem do mieszkań czy brak atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu.
Na koniec, ważne jest opracowanie strategii i działań, które pomogą rozwiązać występujące problemy i poprawić sytuację młodzieży w gminie. Może to być np. stworzenie programów edukacyjnych i zawodowych, budowa nowych miejsc rekreacji czy rozwijanie inicjatyw społecznych i kulturalnych dla młodzieży.
Ważnym zadaniem poruszonym w Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Osiek jest stworzenie perspektyw dla dzieci i młodzieży. Kluczowym zagadnieniem do rozwiązania w tym obszarze jest stworzenie na terenie gminy miejsc rekreacji i spędzania wolnego czasu dla młodzieży. Skutecznym sposobem pokonania tej kwestii byłoby powstanie Centrów Kultury na terenie Gminy Osiek (w obu sołectwach). Młodzież mogłaby rozwijać swoje talenty intelektualne i sportowe. Aktywizacja młodzieży w kierunku sportowym wymaga przede wszystkim odpowiedniej bazy sportowej, która będzie rozbudowywana i modernizowana w oparciu o szkolne obiekty sportowe.
Władze gminy powinny zadbać także o stworzenie ciekawej oferty zatrudnienia na terenie gminy dla młodych ludzi, ponieważ właśnie w tej grupie zjawisko bezrobocia jest powszechne. Rozpoczynanie życia zawodowego od pobierania zasiłku może wywołać negatywne i głębokie skutki w sferze społecznej, czego przykładem może być emigracja ludzi w celu znalezienia pracy do większych ośrodków miejskich lub za granice. Konieczne jest pobudzenie aktywności społeczno – gospodarczej w tej grupie mieszkańców.
W celu stworzenia perspektyw dla dzieci i młodzieży gmina skupia swoją uwagę na następującej działalności (realizatorzy i podmioty wspierające to: Wójt Gminy, Gminna Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie Wspierające, Szkoły, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Osieku)
- Tworzenie i wdrażanie programów w zakresie wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży.
- Ułatwienie dostępu do sieci poradnictwa i wspierania w sytuacjach kryzysowych i poradnictwa zawodowego dla młodzieży.
- Powstanie Centrum Kultury w celu poprawy oferty kulturalno – rozrywkowej.
- Utworzenie sieci świetlic środowiskowych dostępnych dla wszystkich dzieci.
- Pomoc w uzyskaniu stypendiów socjalnych dla dzieci i młodzieży najbardziej uzdolnionych, niepełnosprawnych i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
- Podjęcie działań w kierunku organizacji alternatywnych form spędzania czasu wolnego przez dzieci i młodzież.
- Wzrost oferty zatrudnienia dla ludzi młodych – zatrzymanie ich na terenie gminy.
- Rozwinięcie istniejącej sieci ogólnodostępnych punktów korzystania z Internetu dla wszystkich zainteresowanych.
Istotnym zadaniem priorytetowym gminy są również działania na rzecz integracji osób niepełnosprawnych, starszych i przewlekle chorych. Nieodzowne jest wspieranie procesów rozwojowych dzieci i młodzieży, by umożliwić im samodzielność w życiu dorosłym. W przypadku dzieci niepełnosprawnych najważniejsza staje się rehabilitacja zdrowotna, dostęp do lekarzy specjalistów, turnusów rehabilitacyjnych, a także dostęp do edukacji poczynając od przedszkoli po uniwersytety.
W serwisie z pracami dyplomowymi pracedyplomowe.eu znajdziecie wiele prac z zakresu samorządu terytorialnego – prace dyplomowe z samorządu terytorialnego. Polecamy! Wszystkie prace są z przypisami i bibliografią.